ETAP MERKEZ
Uğur Mumcu Cd. No:2/A
(Ahlatçı Döviz Yanı) MERKEZ/ÇORUM
Tel : 0.364 213 38 04

ETAP ŞUBE
Üçtutlar Cad. No:20 MERKEZ/ÇORUM
Tel : 0.364 212 76 88 - Fax : 213 16 92
   

* Halı temizlenirken çırpmamalı, dövülmemeli, güçlü ve elektrikli süpürge ile tercihen her gün temizlenmelidir.
* Halının üzerine konan sert cisim ve eşyalar uzun süre ile aynı yerde bırakılmamalı, belirli aralıklarla halının veya eşyaların yeri değiştirilmelidir.
* Cinsi ne olursa olsun halının yüzeyine 50°C üzerindeki herhangi bir madde temas ettirilmemelidir.(su, çay, ütü vb.)
* Halı temizliği özel halı şampuanı kullanılarak halı yıkama makinesi ile yapılmalıdır. Yanlış kullanılan temizlik maddeleri halıya zarar verdiği gibi renklerinde de farklılıklar ve renk atmalarına sebep olacaktır.
* Halı temizlendikten sonra kısa sürede kurutulmalı asla nemli bırakılmamalıdır. Halı ıslak bırakılırsa küflenmelerden kaynaklı deformeler olabilmektedir.
* Halı uzun süre direkt güneş ışığı altında bırakılmamalıdır.
* Halı, deterjan, sert yüzey temizleyicileri, çamaşır suyu, tuz ruhu gibi kimyasal maddelerden uzak tutulmalıdır. Bu ve benzeri maddeler asla temizlikte kullanılmamalıdır.
* Halının üzerine dökülen sıvı hemen emici bez, kâğıt havlu veya vakumlu süpürge ile halıdan emilmeli ve dökülen maddenin cinsine göre leke çıkarma talimatlarındaki gibi işlem yapılmalıdır.
* Halı üzerinde oluşan lekeler için, halı temizleme firmalarına başvurulmalıdır.
* Halı taşınırken veya muhafaza edilirken kesinlikle katlanmamalıdır. Her zaman sarım yönünde rulo halinde taşınmalı veya muhafaza edilmelidir. Muhafaza yeri rutubetli olmamalıdır.
* Kesik elyafla üretilmiş halılar bir miktar tüy dökülmesi kaçınılmazdır. Düzenli olarak güçlü elektrik süpürgesi ile süpürülen halılarda bu durum çok kısa sürede yok denecek kadar azalacaktır.
* Ağırlık altında kalan halı, çekilerek çıkartılmak istenir ise, overlok ve sırt örgüsünün sökülmesine sebep olur.

Halı Nasıl Kullanılmalı ?

Halınızın daha uzun süre güzelliğini ve dayanıklılığını koruması için aşağıdaki önerilere uyulması çok önemli ve gereklidir.

1 - Ağır eşyaların altında kalan hav ipliklerinin ezilmesi durumunda bu bölgedeki hav iplikleri tercihen önce fırçalanmalı daha sonra da döveme işlemi yapan elektrik süpürgesi ile süpürülmelidir.
2 - Halı üzerinde biriken tozların hav iplikleri arasına ve tabana yerleşmesine engel olmak için elektrik süpürgesi ile belli aralıklarda süpürülerek bakım yapılmalıdır.
3 - Süpürme işlemi elektrik süpürgesi ile halının hav ipliklerinin süpürme yönünde ve yavaş hareketlerle yapılmalıdır. Halı temizlik esnasında dövme ve çırpma gibi sert darbelere maruz kalmamalıdır.
4 - Halı temizlenirken fazla su ve şampuan kullanımından kaçınılmalıdır.
5 - Halı kesinlikle yıkanmamalıdır,şampuan ile temizlendikten sonra su ile silinmeli ve acilen kurutulmalıdır.
6 - Halı üzerine dökülen leke yapıcı bir madde anında ve doğru müdahale edilmesi durumunda giderilebilir.
7 - Oluşan leke öncelikle elektrik süpürgesinin yüksek kademesinde emilmeli ve daha sonra az miktarda su ve halı şampuanı ile süpürme yönünde yapılacak hareketlerle temizlenmeli,temizleme işleminden sonra kalan nem elektrik süpürgesi ile veya nem emici bir bez yada benzer bir malzeme ile( kağıt mendil vb.) tamponlanarak alınmalıdır.
8 - Leke çıkarma işlemi,leke çıkarmada kullanılacak kimyevi bir madde ile öncelikle halının görünmeyen bir yerinde denenmelidir.
9 - Temizleme işleminin yapıldığı bölgede bulunan hav iplikleri,dik duracak şekilde fırça ile taranmalıdır.
10 - Halı, soba ve benzeri ısı cihazlarından uzak tutulmalıdır.
11 - Direkt olarak gelen güneş ışığı halıya zarar vereceğinden halı böyle bir ortamda uzun süre bırakılmamalıdır.
12 - Taşıma esnasında halının ıslanmasına,sert,sivri ve kesici cisimlerin halıya zarar vermesine imkan verilmemelidir.